Мета:
Пізнавальна – спостерігати за красою світу у стосунках людини з
природою;
виховна – виховувати бережливе ставлення до природи, відповідальність за
свої вчинки;
розвивальна – розвивати мовлення, увагу, уяву та фантазію,
спостережливість;
удосконалювати аналітико-синтетичні
вміння порівнювати, доводити, проводити аналогію;
розвивати
творчі здібності;
навчальна – вдосконалювати техніку читання;прищеплювати вміння
працювати з текстом; розвивати зв’язне мовлення на основі
тексту.
Обладнання уроку: малюнок із зображенням лелеки, сюжетний малюнок до теми, магнітофонний
запис пісні, картки з опорними словами, таблиця для вироблення навичок
інтонаційного читання, картки із завданнями для групової роботи.
Хід уроку
І. Створення
емоційного настрою.
Мовна розминка
1. Дихальна гімнастика
2. «Інтонаційний етюд». Вправа
«Мікрофон».
-
Пофантазуйте і спробуйте засобами виразності передати
почуття лісових мешканців, промовляючи лише одне слово – весна.
Сонячний промінець заглянув в барліг до ведмедя, і той
промовив здивовано: - Весна?
Зачувши це, дятел
спокійно і впевнено сказав: - Весна.
- Ой – ой – ой!.. – прошепотів зайчик занепокоєно: - Весна. Треба швиденько міняти кожушок.
А синичка радісно проспівала: - Весна!
Підсніжник
посміхнувся сонечку і ніжно протягнув: - Весна…
ІІ. Повторення вивченого
-
А кажуть, весну на крилах приносять птахи. В Україні є
добрий звичай радісно зустрічати навесні птахів. З найбільшою любов’ю з
давніх-давен люди ставляться до лелек.
-
Як називають лелеку в нашому краї?
-
У народі існує повір’я, пов’язані з образом лелеки. Які
повір’я ви знаєте?
-
А в яких ще жанрах усної народної творчості відображено
птаха лелеку?
-
Які прислів’я, прикмети, приказки ви підготували?
-
Чому народ так пошановує цього чудового птаха?
-
Чи бачили ви лелеку в польоті?
-
Чи помічали в цьому щось цікаве, незвичайне?
Треба бути другом природи, спостережним, щоб бачити
цікаве у звичайних, на перший погляд, речах, щоб і як Євген Гуцало, помітити,
як
« Прекрасний лелека
в польоті,і прекрасний його політ, схожий на беззвучну мелодію, таку близьку й
потрібну людині, на мелодію, що завжди викликає захват!
Євген Гуцало»
Справедливо вважається, що добра людина не може скривдити
птаха. Як і зробити інші негідні вчинки.
ІІІ. Мотивація
навчальної діяльності.
Коли я разом з вами мандрувала лісом, мені пригадався
вірш. І я охоче з вами поділюсь.
Коли де-небудь
квітку бачу,
« Зірви!» - кричить
мені, аж плаче.
Повз деревце іду
зелене,
« Зламай!» -
схиляється до мене.
В гніздечку пташку
стріну в гаї,
«Зжени!» - мерщій
мене благає.
«Забий!» - з болота
жаба просить.
«Замуч!» - цвіркун
сюркоче в просі…
Е ні, негарний вірш
такий.
Хай буде ліпше
навпаки!
Коли я бачу квітки
очі,
«Люби!» - вона мені
шепоче.
Повз деревце іду
зелене.
« Привіт!» -
схиляється до мене.
В гніздечку пташку
стріну в гаї,
Питає пташка:» «Як
ся маєш?»
«Спочинь!» - з
болта жаба просить.
« Всміхнись!»
- цвіркун сюркоче в просі…
Який же світ кругом
чудовий!
Живім в добрі,
живім в любові.
-
Яка головна думка цього вірша?
-
Що спільного між цим віршем і оповіданням Євгена Гуцула «Перебите крило»?
-
Чи часто ви зупиняєтесь, щоб помилуватись красою природи?
На жаль, рідко. Чи часто задумуєтеся, хтось ламаючи гілку, хтось зриваючи
квітку, хтось скривдивши птаха, над своїми вчинками, над тим, що завдає шкоди
природі?
Є пропозиція поговорити про це на сьогоднішньому уроці.
ІV. Повідомлення теми і мети
уроку.
-
Ми продовжимо спостерігати за красою світу у стосунках
людини з природою на основі оповідання Є. Гуцула « Перебите крило». А ще будемо оцінювати вчинки дійових осіб,
співпереживати з ними, складати їх характеристику; а також будемо
удосконалювати навички читання.
V . Продовження роботи над оповіданням.
1. Відтворення змісту прочитаного.
Вибіркове читання
-
Про двох хлопчиків розповідається в оповіданні?
-
Чому Дениско і його батьки зраділи прильоту птахів?
-
В чому виявилась турбота Дениска і його батька про птахів?
-
Про яку рису характеру Дениска свідчать ці рядки?
-
Які почуття переповнюють Дениска?
-
Хто прийшов подивитися на лелек?
2. Читання в особах.
-
Розгляньте малюнки двох хлопчиків. Як ви гадаєте, хто з
них Олег, а хто Дениско? Чому ви так вважаєте?
-
Як змінився настрій Дениска від спілкування з Олегом?
-
Прочитайте в особах, яка ж розмова відбулася між
хлопчиками. Спробуйте передати всі почуття героїв.
Автор нам допоможе
визначити відповідну інтонацію такими словами й словосполученнями:
Надув свої губи – варениці
Образився
Скривився
Здригнувся голос
Крикнув вслід
Мовив розсудливо
-
Визначте, якої дійової особи ці слова стосуються. За
допомогою «Таблиці для вироблення інтонаційних навичок» визначте, яким тоном
потрібно читати слова дійових осіб.
-
Пробіжіть очима, відшукайте слова Дениска та Олега.
Зверніть увагу на розділові знаки.
-
Чиї слова ще є в тексті? З якою інтонацією слід їх
читати?
-
Чи вдалося акторам передати почуття героїв?
3. Творчий переказ
Вправа «Уяви себе…»
а) – про яку радісну новину повідомив Денискові батько?
- Уявіть себе на місці Дениска, радісного,
усміхненого, і розкажіть про цю подію та про свої спостереження за
лелеченятами.
- Денисе, яку пораду дав тобі Олег?
- Чому ти не скористався нею?
- Про яку рису характеру Дениска свідчить?
б) – Яке нещастя сталося з лелекою?
Про це нам розкаже Олег.
Уявіть себе в ролі
Олега. Олеже, детально опиши ситуацію і розкажи про свій вчинок.
-
Діти, який це вчинок?
-
Олеже, навіщо ти це зробив?
-
Діти, як ви гадаєте: чому так сталося, що Олег перебив
лелеці крило? Чи навмисно він це зробив? Чи думав він про наслідки своїх дій?
-
Чи міг так вчинити Дениско?
-
Як поставився Дениско до вчинку Олега?
Прочитайте.
-
Про яку рису характеру Дениска це свідчить?
в) - А тепер хочеться послухати
постраждалу – лельку з перебитим крилом.
Уявіть себе лелекою. Розкажіть стисло про себе від
початку історії аж до ієї злощасної миті.
-
Про що ви хотіли б запитати лелеку?
4.Фізкультхвилинка
Пісня-гра «Соловеєчку, сватку»
4. Роздуми
-
Чому птахи не полетіли у вирій, а повернулися назад?
-
Чи зрозумів свою провину Олег? Які чинки Олега
засвідчують, що він зрозумів це?
5. Вправа «Акваріум»
-
Чому автор дав змогу Олегові виправити свою помилку?
6. Гра «Плутанка»
-
Як ви думаєте, чому лелеки, коли їх випустили навесні,
залишилися жити в старому гнізді, на Денисовій хаті?
-
У мене є лист від батьків Дениска.
Вони виховали хорошого сина, а сьогодні звертаються до вас. Лист
зашифрований. Кожна група дітей отримає лише частину тексту. Розшифрувавши, а
потім склавши всі частини, ви зможете дізнатися про написане.
Лист-звернення
Любіть і оберігайте цих чудових птахів . Охороняючи гнізда лелек, люди
зберігають свої традиції, свою
українську культуру.
VІ. Підсумок уроку.
-
Що цікавого ви взяли з уроку для себе?
-
Чого навчив вас Дениско? Олег? Лелеки? Автор?
-
Хто з дійових осіб, на вашу думку, зробив висновок,
співзвучний зі словами Д.Павличка « Птиця»?
Хоч і маленький, зрозумів я все.
Моя рука ніколи і нікому
Ні кривди, ні біди не принесе.
-
Яка головна думка оповідання?
-
Поділіться своїми враженнями від уроку.
VІІ. Домашнє завдання
1. Написати лист героєві твору;
2. Підготувати інформацію про те,
як з’явилась у автора ідея написання
оповідання;
3. «Читайлик», с. 55, з. 3.
|