Мета: вчити учнів спостерігати за змінам у природі навесні,
логічно й послідовно розповідати про результати спостережень; вдосконалювати
навички формулювання речень; поглиблювати знання учнів про текст; збагачувати
активний словник учнів; розвивати допитливість, увагу, пам'ять,
спостережливість, логічне та образне мислення; зв'язне мовлення; естетичний
смак, фантазію; виховувати захопленість красою природи, бережливе ставлення до
всього живого; любов до рідного слова; товариськість, організованість.
Обладнання: заготовка газети, завдання для груп, ілюстративний
матеріал з теми "Весна"; мелодії: Вівальді "Пори року"
(цикл п'єс); Бетховен "Пасторальна".
Тип року: урок творчого застосування знань і вдосконалення вмінь.
Хід уроку - проекту
I. Організаційний момент.
II. Активізація чуттєвого досвіду, опорних знань, навичок і
вмінь учнів.
- Чому буде присвячено наш урок вам підкаже вірш А.
Костецького:
Починається весна
Знов починається весна!.. Знов
починаються дива...
Посеред двору із-під снігу
раптово визирне трава,
то раптом лагідні веснянки
засіють щоки та носи,
чи розщебечуться – ще зранку! –
птахи на різні голоси!
А вчора... Вчора ... Що й казати!
Всі веселилися до сліз:
Славко - дражнило й задирака –
Наталці проліски приніс!
І зовсім це – не дивина:
так починається весна!
- Які ознаки весни
поет назвав дивними?
- Розкажіть, з чим для вас асоціюється слово весна?
- Назвіть звуки
весни. Де і коли їх можна почути? (Дзвенить, дзюрчить струмок, спів птахів
тощо).
- Перелічать кольори, які з'являються у природі навесні?
(Блакитний, зелений, білий, фіалковий тощо).
- Якими ароматами
наповнює повітря весна? (Зігріта сонцем земля, бруньки дерев і кущів, квітів
тощо).
- Чи багато справ у весни? Розкажіть.
(Пробудити землю,
тварин і рослин від зимового
сну. Напоїти все живе весняними
дощами. Засіяти поля, городи тощо).
III. Мотивація навчальної діяльності учнів:
- Чи легко вам описувати словами красу весняної природи?
- У кого ми можемо цього повчитися? (У поетів,
письменників).
- Чи можемо ми встигнути за урок розповісти про всі
весняні дива?
IV. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
- Я пропоную вам об'єднатися в групи і створити газету,
присвячену весні. Давайте поміркуємо, як можна назвати нашу газету?
("А вже весна, а вже красна","Зустрічаймо
весну", "Весняні дива" тощо).
- Які рубрики може містити газета?
(Казка про весну, вірші, загадки, оповідання, прислів'я,
прикмети, приказки).
- Як ми використаємо створену газету?
V. Осмислення учнями змісту роботи та послідовності дій:
1. Повторення правил роботи в групах
2. Об'єднання учнів у групи.
3. Розподіл обов'язків між учасниками груп.
4. Планування спільної діяльності.
- Кожна група отримує конверт із завданнями.
Із
"розсипаних" на конверті
літер складіть назву
рубрики, над якою
працюватиме ваша група.
("Казка", "Вірші", "Прикмети і
прислів'я", "Загадки", "Спостерігай!").
- Прочитайте
уважно завдання до текстів, із якими працюватиме група. Чи зрозуміло, що вам
потрібно робити?
VI. Перенесення знань і засвоєння
способів дії у частково зміненій або новій ситуації.
1. Творча робота в групах.
1 група
Деформований текст казки про весну.
1. Встановіть послідовність частин тексту.
Розташуйте подані абзаци, щоб утворилась казка.
Тільки-но Зима вирушила з синами у мандрівку на далеку
Північ, Сонце одразу збудило її сестру - Весну.
Прокинулась вона, а на/дворі роботи - тільки встигай.
Вийшла в поле - а там уже н перший синок Березень хазяйнує. Вже встиг теплими
ключиками крижані мости на річках повідкривати, пісню підсніжникові наспівати й
узявся до роботи - оре поле, бо знає - Квітень уже лагодиться в дорогу,
готується до сівби.
Квітню голови нема часу підняти вгору, все в клопотах,
турботах: і сіє, і садить, ще й квітами обдаровує долини, і бруньки виколисує
деревам, комашню метушливу вітає теплим словом, пташок зустрічає з теплого краю
- до всього загляне, усьому лад мусить дати. Присісти хоча б на хвилинку... а
тут і Травень вчасно підтримав брата: у білі сукні одягнув вишні, в рожеві
яблуні крислаті, та й сам у зеленій сорочці присів на м'яку мураву, щоб солов'я
почути...
Трудяться сини Весни, бо знають: "весняний день -
рік годує".
2. Кого у казці названо синами Весни?
3. Які образні вислови вас вразили, здивували?
2 група
Тексти віршів з пропущеними римами.
1. Доберіть рими. Доповніть рядки віршів про весну.
Допишіть пропущені
слова.
1. В Червону книгу ми занесли Світ неповторний та чудесний.
Що поступово вимирає, Давно рятунку в нас благає.
2. Невже в майбутньому на світі Не будуть квітнуть дивні квіти?
Конвалії й фіалки ніжні,
І вісник березня - підсніжник?
3. Невже ми більше не побачим. Як сон-трава росою
плаче? Троянда степу, квітка мрії Жар-цвітом землю не зігріє?
Ми всі господарі природи, То ж збережемо її вроду.
Слова для довідки: благає, природи, квіти, чудесний, підсніжник, не зігріє, не
побачим, прохає, закликає, прекрасний, не укриє.
2. Визначте головну думку вірша.
3. Які весняні квіти згадуються і вірші? Чому вони
занесені до Червоної книги?
Прийшла весна Ось прийшла уже весна, Світло й радість принесла. Вже
травичка зеленіє. Вітерець тепленький віє. На галявинці квітки Водять
танець залюбки. А в весняному гайку Чути пісеньку дзвінку. То не
ти співаєш і не я, То є пісня солов'я. Слова для довідки: солов'я,
принесла, дзвінку, зеленіє, залюбки, гомінку, розлила
2. Які ознаки весни згадуються у вірші?
3. Знайдіть образні вислови.
З група Утворення прислів'їв, приказок і прикмет про весну із
поданих частин. 1. Складіть прислів'я, приказки і прикмети про весну із поданих
частин. Поясніть, як ви їх розумієте.
Весняний день І рік годує.
Від березневих дощів І земля квітне.
Березень часом снігом сіє, | часом сонцем гріє.
Побачив птаха - знай: | весна біля порога.
Грім на початку квітня -1 буде тепле літо.
Дощ у травні -1 буде хліб славний.
Журавель прилетів -1 скоро лід зійде.
4 група
Доповнення текстів загадок про весну.
1. Допишіть потрібні слова у текстах загадок. Відгадайте
загадки.
Маю плаття зелененьке. Гнучкі, ніжні віти, Білу
кору, стан тоненький. Як я звуся, діти? (Берізка)
Слова для довідки: білу, зелененьке, ніжні, сіру,
новеньке, довгі.
Білі дзвіночки висять, гойдаються,
як
називаються? (Конвалії).
Я найперша зацвітаю синім цвітом серед гаю.
Відгадайте, що за квітка, бо мене не стане влітку. (Пролісок) Слова
для довідки: синім, білі, найперша, білим, найшвидше.
Чорномазий, білодзьобий.
Він за
плугом важко ходить,
Черв'ячків, жучків знаходить –
Сторож
вірний, друг полів,
Перший вісник
теплих днів. (Грак)
Слова для довідки: вісник,
жучків, білодзьобий, друг.
Ну хто співця
весни не знає?
Закривши очі, він
співає.
Та пісня радісна
й дзвінка,
Скажи, як звати співака? (Соловей)
Слова для довідки: дзвінка,
співака, співає.
2. У якій із загадок вжито спільнокореневі слова?
5 група Зміни у живій і неживій природі у березні,
квітні, і травні.
1. Впізнайте місяць весни за змінами у неживій і живій
природі. Запишіть відповідні назви.
Сонце підіймається вище, пригріває дужче.
Весело дзвенять струмочки, розстає лід Земля
прокидається од зимового сну.
З'являються сережки на березі; розквітають ніжні
проліски, біліють підсніжники .
Збільшуються бруньки на деревах і кущах.
Прилітають птахи.
______________________________________________________
Сонце підіймається все вище. Теплі сонячні дні змінюють
похмурі, дощові.
Земля вкривається килимом із травиці.
Зацвітають фруктові дерева, до
них злітаються джмелі і бджоли. Прилітають зозулі.
________________________________________________________
Високо в небі світить сонце. Повітря наповнене запахом молодого листя.
Цвіте конвалія. Земля
вкрилась шовковим килимом
трави. Цвіте бузок. Прилетіли стрижі, солов'ї.
Слова для
довідки: березіль, полютий,
сочень, березень; цвітень,
квітень, красевець, дзюрчальник, водолій, лелечник; травень, травник,
пісенник.
2. Доберіть інші народні назви до весняних місяців.
___________________________________________________________
2. Виступи спікерів.
VIII. Підсумок уроку-проекту.
1. Оцінювання своєї роботи членами групи, іншими групами.
2. Узагальнення результатів роботи.
- Якими новими знаннями ви збагатились?
- Чого ви навчились?
- Які нові ідеї у вас виникли під час роботи над газетою?
- Давайте „сплетемо віночок весняних вражень".
На пелюстках квіток і зелених листочках напишіть, чому ви
любите весну. 3. Домашнє завдання
-
Складіть і запишіть розповідь про пригоду, яка трапилась у весняному саду.
(Зошит з розвитку зв'язного мовлення. 2 клас Н.О. Будна, З.Л. Головко, с.
43-44).
|